Kommenteeri

Miks rinnapiim, mitte piimasegu?

Miks mitte?  Rinnapiim on vastsündinute kuldne standard, liigile loomulik toit, sisaldades hädavajalikke bioaktiivseid molekule, mis aitavad kaasa vastsündinu tervislikule arengule. Need kujundavad mikrobioota koostist, mõjutavad seedetrakti füsioloogiat, soodustavad immuunsüsteemi õiget arengut ja tugevdavad soolestiku barjäärifunktsiooni.
Jagan noppeid 2020. aasta aprillis avaldatud toidu- ja toitumisteaduse ajakirja artiklist.

Imiku sooletrakt sisaldab üle 80% keha immuunrakkudest ja on esimene organ, mis puutub kokku bioaktiivsete emapiima molekulidega. Need asendamatud molekulid mõjutavad imiku ebaküpset soole limaskesta lühi- ja pikaajaliselt.

Üle 70% imikutest maailmas toidetakse piimaseguga ja sõltuvad seega lehmapiimapõhistest piimasegudest. Piimasegud ei sisalda samu bioaktiivseid molekule, mida sisaldab inimese liigile iseloomulik piim. Imiku piimasegus kasutatav komponent 2-FL on 2–12 nädala vanuse lapse mikrobioota poolt halvasti fermenteeritav ja see toimib otseselt soolerakkudele, mitte ei toeta mikrobioota kujunemist nagu seda teeb rinnapiim.

Kõige levinumad bioaktiivsed molekulid inimese rinnapiimas on oligosahhariidid (hMO-d). Neid on seal üle 200 erineva. Lehmapiimapõhistes piimasegudes need aga puuduvad. Mõningaid hMO-sid saab toota geneetiliselt muundatud mikroorganismide kaudu. Seda on hakatud ka tegema ja lisama imiku piimasegudele, kuid see ei asenda rinnapiima paletti. See on hädaabi.

Rinnapiim on eetiline valik ja imetamine eetiline otsus. Teatud olukordades võib seda olla ka piimasegu, kuid mitte esimese valiku ja otsusena, kui valikus on ka rinnapiim ning imetamine. Imetamise sujuma hakkamine võib vajada nõu, abi ja toetust - otsi ja leia see!


Allikad:

Cheng, L., Akkerman, R., Kong, C., Walvoort, M. T. C. & de Vos, P. 2020.  More than sugar in the milk: human milk oligosaccharides as essential bioactive molecules in breast milk and current insight in beneficial effects. Critical Reviews in Food Science and Nutrition, 61:7, 1184-1200, DOI: 10.1080/10408398.2020.1754756 

Lisa kommentaar

Email again: