Kommenteeri

Migreen, rasedus ja imetamine

Migreen on erisugune neuroloogiline häire, mis puudutab üle miljardi inimese maailmas. Migreeni esineb nii lastel kui täiskasvanutel ja see avaldub inimeseti erinevalt. Erinevad on ka ravi- ja teraapiameetodid. Ühe puhul aitab üks ja teise puhul teine. Mõnikord saab migreeni ennetada, teinekord mitte. Mõne meetodiga saab valu kestust lühendada, kuid intensiivsust mitte ja vastupidi. Migreeni põhjused ja bioloogilised alused ei ole veel üheselt selged. Kuid midagi me teame. Mida me teame migreenist raseduse ja imetamise ajal?
2021. aasta märtsis avaldati mainekas teadusajakirjas "The Lancet" artikkel migreenist ja selle integreeritud lähenemisviisidest. Põgus ülevaade ja mõned nopped sellest.

On teada, et raseduse ajal migreenihood enamasti taanduvad, neid on vähem või üldse mitte ja migreeni ravil ei pruugi olla sel perioodil mõju. Kui siiski raseduse ajal migreenihood tekivad või jätkuvad, soovitatakse sel puhul ravimitest eelistada paratsetamooli. Ibuprofeeni, diklofenaki ja naprokseeni kasutada ettevaatusega ja ainult teisel trimestril, kuna nendega on seotud oht raseduse katkemiseks ning muud võimalikud soovimatud mõjud lapsele. 

Nii raseduse kui ka metamise ajal erinevate migreeniravimite ohutuse kohta on andmeid vähe, kuna eetilistel põhjustel kõiki uuringuid ei tehta. Siiski, imetamise ajal peetakse imetaval emal paratsetamooli, ibuprofeeni ja sumatriptaani tarbimist ohutuks.

Mis veel võivad aidata ennetada või leevendada migreenihooge?
  • Toidu mõju migreeni vallandamisel, ennetamisel ja ravimisel on populaarne teema, kuid see pole piisavalt tõestatud. Samas ei tasu toidu mõju välistada ega alahinnata, kui inimene ise on märganud, et üks või teine toiduaine kas vallandab või leevendab temal migreeniepisoodi. Sel juhul on tark neid tähelepanekuid arvesse võtta.
  • Füsioteraapia, sh venitused võivad seisundit parandada ja migreenihoogude kestust lühendada. Intensiivsuse vähenemisele pole mõju täheldatud.
  • Piisav ja kvaliteetne uni. Umbes 46% migreenipatsientidest ei saa piisavalt und.
  • Nõelravi kui täiendav meetod võib mõnda inimest aidata - keda aitab, keda mitte.
  • Muu lisainfo, lähenemised ja meetodid - nendest saab täpsemalt lugeda artiklist.
Oluline on arstil, terapeudil ja nõustajal kuulata migreenimurega inimest, tema tähelepanekuid, soove, ootusi, vajadusi, eesmärke ja eelistusi ning pidada dialoogi. Sedasi toimides on ravi ja teraapiad tõhusamad kui vaid ühepoolsed nõuanded abivajajale.

Huvi korral võib sirvida ka hiljuti, 2021.aastal ilmunud Eesti oma neuroloogi dr Toomas Toomsoo raamatut "Migreenist vabaks õige toiduga." Kunagi ei tea, kust vajaliku abi või infokillu peale sattuda võib.

Ja et imetamine ei soodustaks ega võimendaks migreenihooge, on oluline pöörata tähelepanu oma keha asendile imetamise ajal. Mõtle ja tunneta, kas sinu asend imetamisel on piisavalt mugav ja toetatud? Kael ja õlad, käed ja jalad ei ole pinges?

Soovi või vajaduse korral konsulteeri imetamisnõustajaga, kellega koos vaadake üle imetamisasendid nii külili kui istuli. Pisiasjad määravad!

Lisa kommentaar

Email again: