Kommenteeri

Vasospasm imetamise ajal

Imetamise perioodil puutub u 20% naisi kokku vasospasmiga - kõnekeelne nimetus Raynaud´ fenomenile/sündroomile. Mida see võõrapärase nimega nähtus tähendab ja milles väljendub ning kuidas imetamise ajal end nibu vasospasmi korral aidata, sellest kirjutangi.
Esmakordselt kirjeldas arterioolide (arteritest väiksemad veresooned) episoodilist ahenemist ja seejärel laienemist 1862. aastal prantsuse arst Maurice Raynaud. Tegemist on perifeerse vereringe ahenemisest põhjustatud verevoolu vähenemisega kapillaarides - kohanemismehhanism külma temperatuuri ja emotsionaalse stressi puhul. Selline seisund võib olla ebameeldiv ja valus. Hea on olla sellest teadlik, osata end ise aidata ja küsida täiendavat abi. 

Tänapäevaste andmete põhjal on teada, et Raynaud´ sündroomi kogevad oma elu jooksul 3-5% inimesi. Naised rohkem kui mehed ja fertiilses eas naistest orienteeruvalt 20%.

Vasospasm võib ilmneda ka raseduse ja imetamise perioodil. On täheldatud, et vasospasmi kogevatel naistel on käed ja jalad külmad ning ilmneb see kas mõne sõrme või sõrmeotsa tuimaks ning valgeks muutumises.

2009-2011 Austraalias läbi viidud uuringus teatas 23% esmasünnitanutest esimese kaheksa nädala jooksul pärast sünnitust vasospasmist. Seoseid sünnitusviisi ja nibu valu vahel ei leitud, kuid täheldati, et ülioluline on imetaval emal leida valu puhul kiiresti abi, et imetamine sujuks. Mida varem, seda parem.

Imetamise teekonnal võib Raynaud´ sündroom tekkida rinnanibul. Seda aetakse aeg-ajalt segamini Candida albicans´i ehk kõnekeeles pärmseene infektsiooniga. Siiski, vasospasmi korral, erinevalt pärmseene nakkusest, tekib tugev, terav, tulistav või põletav, pulseeriv valu ühes või mõlemas rinnas üldjuhul kohe pärast imetamist ja nibu värvus muutub silmaga nähtavalt kahe- või kolmefaasiliselt valgest sinaka, tumelilla või tumepunaseni. 

Valus seisund võib ilmneda ka imetamiskordade vahepeal, mil päästikuks on temperatuurimuutus - kokkupuude külmaga. Näiteks naine tuleb sooja duśśi alt, avab külmiku või rõdu ukse, suvel palavaga konditsioneer toas või autos, külma veega pesemine või ujumine. Vasospasmi vallandavaid tegureid võib olla veel. Igal naisel oma lugu. Õnneks saab sellele seisundile leevendust või ravi ja imetamise edenedes vasospasmi episoodid enamasti kaovad.

Mida teha, kui imetamine / rinnaga toitmine on valus ja kahtlustad vasospasmi?
  1. Väldi külma, kofeiini ja nikotiini (stimulante). 
  2. Hoia rinnad, keha ja jäsemed soojas. Villased sokid ja soe vest on asjakohased.
  3. Vaata üle ja korrigeeri imetamisasendit, lapsel rinna haaramist ja imemisvõtet.
  4. Väldi/vähenda ärevust ja emotsionaalset stressi. Abi on lõõgastusteraapiast.
  5. Abi võib olla ka teatud toidulisanditest, näiteks õhtu priimulaõli, kalaõli (sisaldab oomega-3 ja -6 rasvhappeid), B6-vitamiin, magneesium, kaltsium ja ingver (ingveritee), kuigi nende toetava mõju kohta puuduvad kvaliteetsed uuringud.
  6. Konsulteeri imetamisnõustajaga või lepi kokku aeg silmast silma imetamisnõustamiseks, et täpsustada seisundit, sümptomeid ja asendeid; arutada põhjuste, päästikute ja meetodite/tehnikate üle, saada peegeldust ja toetust, praktilisi nõuandeid, nippe. Pole mõtet ravida vasospasmi, kui tegu on pärmseene või bakteriaalse nakkusega ja vastupidi. Või on valuliku imetamise põhjus hoopis lapses. Erinevad olukorrad vajavad erinevaid lähenemisi. 
  7. Kui eelnevatest soovitustest pole abi või seisund on äärmuslik, siis on abiks retseptiravimid. Esmase informatsiooni nende kohta oskab anda ka imetamisnõustaja, kuid retsepti kirjutab välja arst.
  8. Ka migreen võib olla seotud vasopasmi vallandumisega. Mida imetamise ajal migreeni puhul teha ja kaudselt ennetada või vahendada vasospasmi episoode, sellest saab lugeda siit.
Allikad:
Musa, R., Qurie, A. 2021. Raynaud Disease. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK499833/

Anderson, P. O. 2020.  ​ Drug Treatment of Raynaud's Phenomenon of the Nipple. 
Breastfeeding Medicine. Vol. 15, No. 11. https://doi.org/10.1089/bfm.2020.0198.

Berens, P., Eglash, A., Malloy, M., Steube, A. M. and the Academy of Breastfeeding Medicine. 2016. ​ ABM Clinical Protocol #26: Persistent Pain with Breastfeeding. Breastfeeding Medicine. Vol. 11, No. 2 . ​https://doi.org/10.1089/bfm.2016.29002.pjb.

Buck, M. L., Amir, L. H., Cullinane, M., Donath, S. M. and for the CASTLE Study Team. 2014. ​ Nipple Pain, Damage, and Vasospasm in the First 8 Weeks Postpartum. Breastfeeding Medicine. Vol. 9, No. 2​. ​​​https://doi.org/10.1089/bfm.2013.0106.

Anderson, J. E., Held, N., Wright, K. 2004.  ​ ​Raynaud's phenomenon of the nipple: a treatable cause of painful breastfeeding. Pediatrics.  ​DOI: 10.1542/peds.113.4.e360.
    Raynaud´s phenomenon in breastfeeding mothers.
    https://breastfeedingnetwork.org.uk/wp-content/pdfs/Raynauds%20and%20bf.pdf

    Lisa kommentaar

    Email again: